Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014

Άνετος και ωραίος ο Ιάλυσος!

ialisos ippotes

'Ένα εύκολο απόγευμα όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, είχε σήμερα ο Ιάλυσος που κέρδισε στο «Οικονομίδειο» τους Ιππότες με 5-0. Οι παίκτες του Ανδρέα Σταύρου, είχαν την υπεροχή σε όλο το ΠΑΙΧΝΙΔΙ, καθώς επίσης και τον πλήρη έλεγχο και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 6ο λεπτό. Έπειτα από κόρνερ του Μπιγκό, ο Μαλλιάκας πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας έκανε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα στο 10' ο Μαθιός με σουτ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στο 37' ο Μπιγκό, έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Χατζηφούντας έπιασε μια δυνατή κεφαλιά που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σκυλλά, και στη συνέχεια απομάκρυναν οι φιλοξενούμενοι.
Προσπάθησαν οι Ιππότες αλλά...

Οι Ιππότες μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν κάτι από αυτό το παιχνίδι και αυτό φάνηκε και από τις προσωπικές μονομαχίες με τους αντιπάλους αλλά και από κάποιες ευκαιρίες που είχαν να σκοράρουν. Όμως η διαφορά ποιότητας των δυο ομάδων ήταν αισθητή. Στο 1ο λεπτό μετά από βαθιά μπαλιά, ο Αγγελάκης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, πλάσαρε αλλά ο Λουτριώτης απόκρουσε και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι απομάκρυναν. Στο 32', ο Ταφάνι επιχείρησε ένα δυνατό μακρινό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ του Ιάλυσου. Στην επανάληψη, ο Ιάλυσος μπήκε πιο δυνατά, αποφασισμένος να καθαρίσει το παιχνίδι και στο 54' με έναν έξοχο συνδυασμό των Χατζηλιόντα, Μαθιού και Παφιάκη και τελικό αποδέκτη τον τελευταίο ο οποίος πλάσαρε ιδανικά στη γωνία του Σκυλλά και ο Ιάλυσος «κλείδωσε» ουσιαστικά τη νίκη. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν, έγιναν ποιοτικότεροι με πολλές εναλλαγές της μπάλας και ωραίους συνδυασμούς, όπως και στη φάση του 62' με τον Ρεκλείτη να σκοράρει, όμως το γκολ δεν μέτρησε λόγω offside που υποδείχτηκε ο μέσος των γηπεδούχων. Στο 84' ο Σταυλάς ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-0 και ο Χατζηφούντας στο 86' έπειτα από κόρνερ του Μπιγκό έκανε με σουτ από κοντά το τελικό 5-0.
Πολύ καλή η διαιτησία του Σάββα Τσοπανάκη και των δύο βοηθών του (Μοσχάτος, Ορφανός)
ΙΑΛΥΣΟΣ: Λουτριώτης, Μαλλιάκας, Σταυλάς, Μπιγκό, Φυλακούρης, Χατζηλιόντας (63’ Σπάρταλης), Παφιάκης (80’ Σαχίνης), Ρεκλείτης (75’ Καρπαθάκης), Χατζηφούντας, Μαθιός, Αθανασίου
ΙΠΠΟΤΕΣ: Σκυλλάς, Κωνσταντίνου, Ταφάνι (68’ Καπουράνι), Έλληνας, Αλαφάκης (68’ Μαρίνος), Σώτα, Καραμπάντζος, Αγγελάκης, Αλιάϊ, Τριπολίτης