Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014

Κυριάρχησε και πάλι ο Διαγόρας

diagoras logo
Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο Διαγόρας αφού έφυγε από τα Κοσκινού με σκορ 1-3 κόντρα στον Κολοσσό Κάστρου προσθέτοντας έτσι άλλους τρεις βαθμούς στο ενεργητικό του.

Ο αγώνας άρχισε με τον «γηραιό» να πατάει καλύτερα στο γήπεδο. Έτσι επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό του, είχε ωραία κυκλοφορία και με οργανωμένες επιθέσεις έψαχνε τον τρόπο να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Πράγμα που κατάφεραν μόλις στο 6’ μετά από εκτέλεση πέναλτι του Ζουρούδη. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις χωρίς όμως να δημιουργήσουν κινδύνους για την εστία του Ταμπάση με τον Διαγόρα να είναι συνεχώς στην επίθεση ψάχνοντας και άλλο γκολ. Έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ να είναι στο 0-1.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης η ομάδα της Παλιάς Πόλης ανέβασε την απόδοσή της και έγινε πιο δραστήρια όμως αυτό κράτησε μέχρι το 55’. Στο 63’ ο Ζουρούδης χρίστηκε πάλι σκόρερ διπλασιάζοντας τα τέρματα για την ομάδα του (0-2). Μέσα σε διάστημα 3’ λεπτών (66’) ο Διαγόρας έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα αυτή τη φορά με σκόρερ τον Καπουράνη για το 0-3. Από το 70’ και μετά ο ρυθμός έπεσε. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 82’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πάτα για το τελικό 1-3. Στο δεύτερο μέρος έγινε ένα μέτριο ΠΑΙΧΝΙΔΙ.
Φάσεις και γκολ:
6’: Ο Καπουράνης κερδίζει πέναλτι και ο Ζουρούδης ευστοχεί για το 0-1
13’: Σουτ του Προβατίδη μέσα στην περιοχή αποκρούει ο Καμπούρης και στην επαναφορά σουτάρει ξανά με τη μπάλα να χτυπάει στα σώματα των παικτών του Κολοσσού
21’: σέντρα του Aλημπά, ο Φωτεινης απειλεί με κεφαλιά όμως μπλόκαρε ο Καμπούρης
25’: πάσα του Αλημπά στον Επιφανή που κατέβασε ωραία τη μπάλα με το στήθος αλλά σούταρε άστοχα
30’: Ο Γιώτας με κεφαλιά προς τα πίσω λίγο έλειψε να στείλει τα μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του
32’: απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σεβδελή, η μπάλα πέρασε απ’όλους και τελικά κατέληξε άουτ
36’: σουτ του Ζουρούδη καταπληκτική απόκρουση από τον γκολκίπερ του Κολοσσού
42’: Δοκάρι του Ζουρούδη και στην επαναφορά κι άλλο δοκάρι από τον Καπουράνη μετά από εκτέλεση φάουλ
47’: σουτ του Αλημπα μέσα στην περιοχή με τον Καμπούρη να δηλώνει πάλι «παρών»
50΄: ο Σεβδαλής επιχείρησε σουτ με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ταμπάση
63’: 0-2 για τον «Γηραιό» με κεφαλιά του Ζουρούδη
66’: ο Καπουράνης με πλασέ έκανε το 0-3
70΄: ο Αλημπάς επιχείρησε σουτ (άουτ)
72’: απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σεβδαλή, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας
82’: Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Πάτας μείωσε από τα 11 μέτρα σε 1-3
85’: σουτ του Καραγιάννη, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι