Δευτέρα 20 Οκτωβρίου 2014

Πρωταθλητής Ελλάδας ο Φραγκίσκος Ζούνης!

7
Ολοκληρώθηκε χθες με τον έβδομο και τελευταίο αγώνα στην Καρδίτσα, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα MotoCross του 2014. Ο ΙΚΑΡΟΣ ήταν από τους τους πρωταγωνιστές του πρωταθλήματος αφού κατέλαβε την 3η θέση στην κατάταξη σωματείων και ανέδειξε Πρωταθλητή Ελλάδος στην ΜΧ2Τ τον Φραγκίσκο Ζούνη. Επίσης στην κατηγορία ΟΡΕΝ την δεύτερη θέση πήρε ο Σταμάτης Λυρίου και την 3η ο Φίλιππας Γιακουμάκης.
Αναλυτικά:

Σε σύνολο 41 Σωματίων, που έλαβαν με αθλητές τους μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα MotoCross (από 76 Σωματεία μέλη της Ομοσπονδίας) ο ΙΚΑΡΟΣ κατέκτησε την 3η θέση της βαθμολογίας με μόλις 10 βαθμούς διαφορά από το 2ο Σωματείο στην κατάταξη (ΑΡΗΣ).
*Στη βαθμολογία Σωματείων δεν προσμετρούνται οι βαθμοί που πήρε ο Φραγκίσκος Ζούνης στην ΜΧ2Τ
Κατηγορία ΜΧ1
Ο Νίκος Λυρίου #161 κατέκτησε την 9η θέση με 60 βαθμούς με 3 συμμετοχές.
Ο Βαγγέλης Μπαλατσός #45 κατέκτησε την 27η θέση με 12 βαθμούς σε 2 συμμετοχές (στην πρώτη συμμετοχή δεν κατάφερε να βαθμολογηθεί λόγω τεχνικού προβλήματος
Κατηγορία ΜΧ2
Ο Βασίλης Χρυσοχός #174 πήρε την 13η θέση με 41 βαθμούς σε τρις συμμετοχές
Ο Φραγκίσκος Ζούνης #37 πήρε την 15η θέση με 27 βαθμούς σε έξι συμμετοχές
Ο Νίκος Λυρίου #161 πήρε την 17η θέση με 17 βαθμούς και μία συμμετοχή
Ο Σάββας ΚΙαουρτζής #71 πήρε την 25η θέση με 11 βαθμούς και μία συμμετοχή
Κατηγορία ΟΡΕΝ
Η ΟΡΕΝ ήταν η κατηγορία με τις περισσότερες συμμετοχές αθλητών του ΙΚΑΡΟΥ και αυτή που του χάρισε και τους περισσότερους βαθμούς
Ο Σταμάτης Λυρίου #6 κατέκτησε την 2η θέση με 285 βαθμούς (15 βαθμούς πίσω από τον πρωταθλητή της κατηγορίας) έχοντας συμμετοχή σε έξι αγώνες
Ο Φίλιππας Γιακουμάκης #17 κατέκτησε την 3η θέση με 179 βαθμούς πέρνωντας μέρος σε και στους επτά αγώνες
Ο Θεολόγος Ζούνης #63 πήρε την 13η θέση με 45 βαθμούς συμμετέχοντας σε τρις αγώνες
Στην κατηγορία ΟΡΕΝ επίσης συμμετείχαν και οι Πιτσικούλης Ηλίας (2 συμμετοχές), Πατσανάς Παναγιώτης (1 συμμετοχή) και Κοντογιωργάκης Φανούρης (1 συμμετοχή) οι οποίοι δυστυχώς δεν κατάφεραν να βαθμολογηθούν

Κατηγορία ΜΧ2Τ
Ο Φραγκίσκος Ζούνης #37 κατέκτησε το Πρωτάθλημα με 294 βαθμούς συμμετέχοντας σε όλους τους αγώνες